Najnovšie aktuality

Odpovedali sme obciam na otázky

Odchyt túlavých psov v praxi

Riešenie voľného pohybu psov na verejných priestranstvách obcí a miest je dnes častou témou, vyriešiť ju musí obec. Všetky obce a mestá majú povinnosť zabezpečiť na svojom území odchyt túlavých zvierat a ich umiestnenie do karanténnej stanice, alebo útulku pre zvieratá a to prostredníctvom osoby schválenej na odchyt túlavých zvierat. Pre obec je taktiež povinné prevziať od nálezcu túlavé zviera nájdené na území obce a umiestniť ho do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá. Nie len z tohto dôvodu má s nami rada obcí uzatvorenú zmluvu na odchyt zabehnutých zvierat. Na prvom mieste je spoľahlivosť a profesionalita. K odchytu na telefonické privolanie prichádza často krát v prípade agresívneho psa, alebo naopak zraneného psa. V oboch prípadoch je rozhodujúca každá minúta, naša služba je dostupná NONSTOP.

Ak niekto spozoruje psa voľne sa pohybujúceho po verejných priestranstvách, má dve možnosti. Túto udalosť nahlási buď na obecný úrad alebo priamo na telefónne číslo našej spoločnosti.

Na odchyt psíka vyrážame vždy až na pokyn OcÚ. Prídeme na miesto, psíka odchytíme a prevezieme ho do našich kotercov vo Veľkom Bieli. Po odchyte skontrolujeme psíka čítačkou čipov a zistíme, či je začipovaný alebo nie. Pokiaľ psíček čip má, kontaktujeme priamo jeho majiteľa. Oboznámime ho s tým, že psík sa voľne pohyboval po obci a dohodneme si s ním jeho odovzdanie. Najčastejšou otázkou zo strany majiteľov býva „čo si máme vziať, koľko za psíka platíme?“ Na prevzatie psíka potrebujete iba doklad/dôkaz o vlastníctve psíka a vlastný občiansky preukaz, pri prevzatí nám neplatíte nič. 

Ak pes čipovaný nie je, neznamená to, že majiteľa nemá. V takomto prípade psíka inzerujeme a jeho majiteľa dohľadávame všetkými dostupnými cestami v spolupráci s obcou. Ak sa majiteľa psíka nepodarí nájsť, prevážame ho do OZ Slobody zvierat, kde sú následne vykonané všetky povinné veterinárne úkony, po dobe karantény a v zmysle platných nariadení čaká psík na adopciu novým majiteľom.

Aké odchytové pomôcky pri našej práci používame?

Na odchyt psíkov máme pracovný postup schválený ŠVPS. Väčšina psíkov si nevyžaduje použitie odchytových pomôcok, stačí nám milý prístup a nejaký ten pamlsok. Odchytovú tyč a podberák so sieťou, ktoré sú schválenými pomôckami, používame iba vo výnimočných prípadoch. Situácia sa značne komplikuje, keď je psík v dobrej kondícii. Ak je najedený a napil sa do sýta vody musíme mu nadbiehať, hanáňať ho a jeho voľný pohyb sa predlžuje o desiatky minút, počas ktorých si môže ublížiť. Prosím vás, nikdy psíka v dobrej viere nekŕmte a nedávajte mu piť, privolajte nás a my sa oňho dobre postaráme 🙂 

K našej základnej výbave patria rukavice proti škrabancom a jedna pevná rukavica, ktorá je odolná voči hryznutiu. Plynovú pištoľ na použitie uspávacích šípok používať nesmieme, s tou môže disponovať výhradne veterinár. Odchytený psík je následne uviazaný na vôdzku, umiestnený do vhodnej prepravky a vozidlom schváleným na odchyt psov ho prevážame do našich priestorov.

Ako nám pomáha povinnosť čipovať psy?

„Zabezpečiť čipovanie psíka je zákonná povinnosť každého jeho majiteľa. Ten je podľa § 19 odseku 9 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
povinný zabezpečiť trvalé označenie psíka čipom.

V praxi slúži čipovanie psa na jednoduchú identifikáciu zvieraťa a preukázanie majiteľa v prípade straty a čo je dôležité, obsahuje kontaktné údaje na majiteľa.

Splnením tejto povinnosti dokážete spoľahlivo zabezpečiť, že psík sa k vám domov dostane ešte v ten deň, ako sa nám ho podarí odchytiť a nebude jedným z nešťastníkov, ktorí čakajú na svojho majiteľa dni, týždne, alebo v niektorých prípadoch mesiace.

sk_SKSK

STAŇTE SA ČLENOM NÁŠHO TÍMU SBS